Namibia dla nurków głębinowych to zapierające dech w piersiach nurkowanie głębinowe w sercu pustyni i otoczeniu niezwykłych krajobrazów. Istnieje tutaj kilka imponujących i głębokich grot wypełnionych wodą.
Najsłynniejsze jest jezioro Otjikoto – czarna dziura niedaleko od górniczego miasta Tsumeb, około 450 kilometrów na północ od stolicy Namibii – Windhuk. Jezioro zwęża się do bocznego systemu jaskiń, co uniemożliwia określenie jego dokładnej głębokości, dziś szacowanej na 142 metry. Otjikoto zapewnia dobrą widoczność w porównaniu z oceanem. Jest odizolowanym akwenem zasilanym głównie przez wody sączące, w którym nie kumuluje się muł nanoszony przez rzeki. W rezultacie woda w jeziorze jest przejrzysta – w słoneczne dni widoczność osiąga 15 metrów.
Właśnie tam podczas I wojny światowej wycofująca się armia niemiecka zatopiła broń, która dzięki panującemu klimatowi zachowała się w bardzo dobrym stanie. To te zabytki przyciągają nurków do Otjikoto, pomimo że nurkowanie w jeziorze jest potencjalnie niebezpieczne, wymaga szczególnych umiejętności nabywanych podczas zaawansowanych szkoleń i nie jest dostępne dla ogółu społeczeństwa. Otjikoto sklasyfikowane jest jako podwodne muzeum, dlatego zarządzane jest przez Namibian Underwater Federation (NUF) w imieniu National Monuments Council. Ponadto uznawane jest za pomnik narodowy i nielegalne jest dodawanie lub usuwanie czegokolwiek z jeziora.
Poza zatopioną bronią obiektem zainteresowania nurków jest osiem różnych gatunków ryb, które występują w jeziorze, wśród nich krytycznie zagrożone Tilapia guinasana, mające charakter endemiczny. Ryby w Otjikoto, z których wiele jest w jasnych kolorach, przyciągają uwagę naukowców badających tę ciekawostkę biologiczną.
pokaż źródła