Leżący na Oceanie Spokojnym atol Bikini jest częścią archipelagu Wysp Marshalla, składającego się z 1225 wysepek położonych na terenie ponad miliona kilometrów kwadratowych. Dla miłośników nurkowania głębinowego i eksploracji wraków jest to prawdziwy raj oraz miejsce ustanawiania kolejnych rekordów. Baza nurkowa otwarta została w roku 1998 i dostępna jest w sezonie między kwietniem a listopadem. Podczas typowego safari trwającego 13 dni i 12 nocy odbywa się minimum 16 nurkowań. W wodach laguny otaczającej wyspy spoczywa cała armada okrętów i wiele zatopionych samolotów.
Znajdziemy tam między innymi flagowy okręt wojenny imperialnej Japonii – Nagato – z którego pokładu admirał Yamamoto prowadził atak na Pearl Harbor. Statek spoczywa przewrócony na głębokości około 50 metrów, ma stalowy kadłub, ok. 215 m długości i waży 38 500 ton. W 1945 roku był jedynym dużym okrętem japońskim, który przetrwał wojnę. Przejęty przez Amerykanów, został wykorzystany jako okręt cel podczas próbnych wybuchów atomowych na atolu Bikini. Przetrwał pierwszy wybuch przeprowadzony 1 lipca 1946 roku. Zatonął na skutek drugiej, tym razem podwodnej, eksplozji bomby atomowej, która miała miejsce 25 lipca tego samego roku.
Jednakże bez wątpienia najciekawszym wrakiem jest USS Saratoga – olbrzymi lotniskowiec zatopiony z całym wyposażeniem, m.in. z paliwem, naczyniami i ubraniami załogi. Okręt ułożony jest pionowo na głębokości ok. 54 metrów. Nadbudówka znajduje się ok. 21 metrów pod wodą, pokład – ok. 30 metrów, podnośnik do samolotów natomiast – ok. 40 metrów pod powierzchnią wody. Kadłub USS Saratogi zbudowany jest ze stali, jego długość na wodnicy konstrukcyjnej wynosi 253 metry, a pokład startowy mierzy 270 metrów. Według oficjalnych danych lotniskowiec waży 33 000 ton.
Atol Bikini jest jednym z 25 miejsc wpisanych na światową listę dziedzictwa kulturalnego ludzkości UNESCO. To tu w latach 1946-58 armia USA prowadziła próby z bronią jądrową i zdetonowała 67 urządzeń nuklearnych, z czego 23 na samym Bikini. Obecnie teren archipelagu jest miejscem monitorowania skażenia radioaktywnego Amerykańskiej Komisji Atomowej. Wyspy atolu są niezamieszkałe – naukowcy badający stopień i skutki napromieniowania przebywają tam czasowo, nie dłużej niż 4 miesiące w roku. Według pracujących tam naukowców do pełnego powrotu wyspy do stanu sprzed prób jądrowych jest jeszcze nadal długa droga. Wciąż brakuje wielu gatunków zwierząt, które żyły na Bikini przed testami. Do dzisiaj na Bikini obowiązuje absolutny zakaz zrywania i jedzenia jakichkolwiek roślin, jedzenia ryb i picia miejscowej wody. Cała żywność przywożona jest na wyspę z bezpiecznych rejonów.
pokaż źródła