Dos Ojos

Rekord świata
w nurkowaniu jaskiniowym

  • 9.10.2009
  • Odległość: 17 km
  • Głębokość: 72 m
  • Czas: 9:58 h


Witold Śmiłowski

Witold Śmiłowski

To jedna z najbardziej niezwykłych postaci świata nurkowego. Posiada ogromną wiedzę teoretyczną oraz ponad trzydziestoletnie doświadczenie w podwodnym szkoleniu. Oprócz nurkowania poświęca się też wielu innym sportom. Ma czarny pas w karate, systematycznie trenuje kulturystykę, ściga się na torach szybkimi motocyklami, lata samolotem, skacze na spadochronach, uprawia kite surfing. Jest harlejowcem i w wolnych chwilach przemierza swoim Harleyem Europę.

Witek jest Course Directorem PADI, Koordynatorem DAN odpowiedzialnym za szkolenia DAN na polskim rynku. Prowadzi nie tylko kursy na stopnie instruktorskie, ale również na stopień Instruktor Trainer. Był też Course Directorem w NAUI, Instruktor Trainer'em w IANTD oraz trzygwiazdkowym instruktorem w CMAS. Pierwsze kursy zaczął prowadzić 28 lat temu. Od tego czasu wyszkolił ponad 3800 nurków różnych stopni, ponad 1000 instruktorów, ponad 300 instruktorów nurkowania technicznego i trimiksowego. Wypromował 12 Course Directorów rozwijając przez wiele lat ich karierę.

Przez 4 lata był instruktorem nurkowania w San Diego w USA. Następnie wyjechał do RPA, gdzie założył własne centrum nurkowe Reef Divers. Po kilkunastu latach zatrudniał 12 instruktorów na pełen etat oraz posiadał 3 bazy nurkowe w różnych miejscach Oceanu Indyjskiego i Atlantyckiego. Ponadto, jako Course Director, wprowadzał federację PADI w Malawi, Mozambiku, na Seszelach, Komorach i Mauritiusie. Kursy instruktorskie prowadził również w Wielkiej Brytanii oraz w Tajlandii.

Jest honorowym obywatelem Mauritiusa. To wyróżnienie otrzymał od Ministra Edukacji za wkład w rozwój zawodowy w dziedzinie nurkowania rodzimych obywateli oraz za rozwój branży nurkowej w tym państwie. W wielu krajach prowadził działalność z zakresu biznesu i marketingu nurkowego oraz obsługi klienta.

Jego najgłębsze nurkowanie odbyło się na głębokości 154 metry. Nie widzi jednak niczego fascynującego w tzw. windach. Nad głębokość przedkłada czas pobytu na dnie w myśl powiedzenia "Nie pytaj mnie jak głęboko, lecz jak długo tam byłem". Za najpiękniejsze uznaje nurkowania do głębokości 100 metrów z długim czasem dennym.

Jest twórcą autorskiej specjalizacji "Nurkowanie z rekinami". Program ten był wielokrotnie przeprowadzany u wybrzeży RPA, w miejscu, w którym występuje większość gatunków rekinów, włącznie z owianymi złą sławą ludojadami Tiger Shark oraz Great White. Sukces tego programu wpisał się w starania wielu organizacji działających na rzecz ochrony naturalnego środowiska podwodnego.

W roku 1992 w RPA współorganizował nurkowanie, podczas którego padł rekord Guinessa w liczbie ludzi nurkujących w jednym miejscu w tym samym momencie. W 1995 roku częściowo sponsorował bicie rekordu przez Nuna Gomesa, który wtedy był Witka pracownikiem i serdecznym przyjacielem. Przyjaźń łączy tych dżentelmenów do dzisiaj. W 2003 roku współorganizował bicie rekordu Polski przez Leszka Czarneckiego w najgłębszym nurkowaniu w jaskini (194 metry).

W 1997 roku jego Centrum Nurkowe Reef Divers uzyskało najwyższy na świecie stopień Five Star Career Developement Center. Było to pierwsze i wtedy jedyne takie centrum na całym kontynencie afrykańskim. W 1998 roku otrzymał nagrodę za najbardziej szanowanego Course Directora w PADI. W 2002 roku powtórzył ten sukces. W roku 2004 został odznaczony przez Dyrektora Naczelnego PADI, Marca Canneya za wybitne zasługi w rozwoju PADI w Polsce.

2006 roku Witek uzyskał jedno z najwyższych wyróżnień PADI, tytuł Platinum Course Director. W ten sposób został po raz kolejny uhonorowany za wkład w rozwój nurkowania na naszym globie. Tym wyróżnieniem zostały objęte do tej pory zaledwie 84 osoby na świecie. Sukces ten powtórzył w 2007 roku i tym razem znalazł się w gronie 56 platynowych Course Directorów na świecie. Jest jednym z niewielu, któremu udało się utrzymać status platynowego Directora 3 lata z rzędu. W maju 2008 roku na kolejnym IDC wyszkolił swojego tysięcznego instruktora. Wyszkoleni przez niego instruktorzy odnoszą sukcesy zawodowe na całym świecie.

Wziął udział w wyprawie do Bushmansgate w 2003 roku.

® RB & BO. Wszelkie prawa zastrzeżone. O autorach strony.

Regulamin